Yhdistysluettelo

Yhdistysluetteloa päivitetään käyttöystävällisempään suuntaan! Pahoittelumme vanhentuneista tiedoista!

Voit lähettää päivitetyt tiedot: vapaa-aikatoimi@parkano.fi
(sivua päivitetty 31.8.2021)

AMMATTI- JA ELINKEINOYHDISTYKSET

LIIKUNTA- JA URHEILUSEUROJA

MAATALOUDEN JÄRJESTÖJÄ

METSÄSTYSSEUROJA JA KALASTUSYHDISTYKSIÄ

 

POLIITTISIA JÄRJESTÖJÄ

Keskustan Kuusiluoman paikallisyhdistys ry
– pj. Arto Kuusijoensuu, Kuusijärventie 535, 39620 Kovesjoki, puh. 040 521 8462
– siht. Ari Lamminmäki, Koskelantie 3, 39620 Kovesjoki puh. 03 442 3736 tai 040 062 1241

Keskustan Kovesjoen paikallisosasto ry
– pj. Olli Viitanen, Koniviidantie 197/24, 39620 Kovesjoki, puh. 03 442 2289
– siht. Into Tuomisto, Koniviidantie 640, 39620 Kovesjoki, puh. 03 442 2267

Keskustan Kuivasjärven paikallisosasto ry
– pj. Eini Vahosalmi, Korpitie 208, 39750 Kuivasjärvi, puh. 03 442 6102

Keskustan Lapinnevan paikallisosasto ry
– pj. Harri Valli, Koliholmantie 39, 39660 Lapinneva, puh. 040 524 2434
– siht. Petri Jokela, Porintie 475, 39660 Lapinneva, puh. 03 442 4345, 040 540 7738

Keskustan Parkanon Kunnallisjärjestö ry
– pj. Taina Niiranen, Myllykatu 6, puh. 040 581 3993

Keskustan Parkanon paikallisosasto ry
– pj. Anne Talonen, Yliskyläntie 590, puh. 040 840 2732
– siht. Taina Vainionpää, Kiertokatu 1, puh. 040 595 0173

Keskustan Naisten Parkanon Kuusiluoman osasto ry
– pj. Liisa Lehtonen, Kuusijärventie 278, 39620 Kovesjoki, puh. 03 442 3704
– siht. Anita Kelkkasalo, Kelkkasalontie 273, 39620 Kovesjoki, puh. 03 442 3725

Keskustan Vahojärven paikallisosasto ry
– siht. Keijo Sillanpää, Vahojärventie 155/25, puh. 03 442 9904, 040 722 3902

Keskustan Vatajan paikallisyhdistys ry
– pj. Jouko Marttila, Vaasantie 1939, 39750 Kuivasjärvi, puh. 03 442 6255 tai 040 023 4320
– siht. Riitta Kortesoja, Vatajantie 360, puh. 03 442 6222

Parkanon Sos.dem Työväenyhdistys ry
– pj. Jyrki Uotila, Viitakuja 4 , puh. 045 6501 489
– siht. Jaana Männikkö, Yliskyläntie 365, puh. 040 5148 501

Parkanon Kokoomus ry
– pj. Reijo Lempinen, puh. 050 300 3150
– siht. Jussi Rantala, puh. 050 547 5315

Parkanon Vasemmistoliitto ry
– pj. Veijo Niemensivu, Kerhokatu 6, puh. 03 448 2587
– siht. Seija Suomilammi, Luomansuuntie 3, puh. 03 442 8831 tai 041 454 9393

Parkanon Perussuomalaiset ry
– pj Jari Sammatti, Moukarimäenkatu 8, puh. 0400 826 732
– siht. Janne Heinola, Ahertajankatu 2, puh. 044 053 3335

Suomen Kristillisdemokraattien Parkanon paikallisosasto ry
– pj. Tuula Sillanpää, Niemenmaantie 334, puh. 448 2879 tai 040 588 3964
– siht. Eero Polsa, Museokuja 1, 39700 Parkano, puh. 040 029 8790

Ylä-Satakunnan Sosiaalidemokraatit ry
– pj. Jaana Männikkö, Yliskyläntie, puh. 044 577 2212
– vara pj. Jyrki Uotila,
– siht. Tapio Ristamäki, Yliskyläntie 375, puh. 03 448 2264
– taloudenhoitaja Leena Westerlund

 

MUITA YHDISTYKSIÄ

Autoliitto, Pohjois-Satakunnan osasto ry
– pj. Markku Kymäläinen, Käenmäentie 20, puh. 03 448 2946

Eläkeliiton Parkanon yhdistys ry
– pj. Tapani Rakennus, Kaironiementie 13 39700 Parkano puh. 040 5585 527 tapani.rakennus@ippnet.fi
– siht.

Ikaalisten-Parkanon Kehitysvammaisten Tuki ry
– pj. Katja Santala, Taavetinkuja 5
– siht. Tarja Sovisaari, Kiertokatu 4, puh. 040 733 2768 tarjakristiina@luukku.com

Kansan Sivistystyön Liiton Parkanon Seudun Opintojärjestö ry
– pj. Kosti Huhtasalo, Alkukatu 1, puh. 03 448 2414
– siht. Veijo Niemensivu, Kerhokatu 6, puh. 03 448 2587

Kipinäpartio ry, Parkano
www.kipinapartio.fi
– jäseniä (2017): 73 
– pj. Juhani Haapakoski, Myllykatu 10 A 2, 39700 Parkano, puh. 040 574 8902, juhani.haapakoski@gmail.com
– siht. Anita Niemenmaa, Ratakatu 18, 39700 Parkano, puh. 050 411 6800

Kirjaskylän hoitokoti naisille (KAN ry)
– Kivijärventie 14, 39620 Kovesjoki, puh. 03 442 3718

Kuoroyhdistys Riiarinna ry
– jäseniä (2017): 30 
– pj. Tiina Poussa, Sorttantie 10, 39660 Lapinneva, puh. 050 560 1116
– siht. Anne Ranta-Knuuttila, Majakkakatu, 39700 Parkano, puh. 045 209 5502

Kyrösjärven Seudun Näkövammaiset
– Parkanon Näkösilmä-kerho, Arja Grönfors arja.gronfors@gmail.com

Lapiolahden Marttayhdistys ry
– pj. Sirpa Liukonen, Yliskyläntie 910, puh. 03 442 1110
– siht. Kyllikki Suominen, Kivimiehenkuja 1, puh. 03 448 3024

LC 23 Parkano
– pj. Marielle Kirjonen, Lamminkoskentie 352, puh. 040 764 3644
– siht. Nina Kituniemi, Terveystalonkuja 6, puh. 050 305 1071

Lions Club Parkano / LC Parkano
www.lcparkano.fi/  
parkano@lions.fi
– 2017-2018 presidentti Taisto Törmä 
– 2017-2018 siht. Raimo Holma

Mannerheimin Lastensuojeluliitto Parkanon yhdistys ry
 
p. 040 414 0770, mllparkano@gmail.com
– pj. Niina Rustari 
– siht. Sari Peltomaa 

Old Tablers Club OT-6, Parkano
– pj. Jari Kuusijoensuu, puh. 040 072 3903

Parkanon Aivohalvaus- ja afasiayhdistys
– pj. Hellevi Sammatti Kansitie 11, 39700 Parkano, 040 913 8932 hellevi.sammatti@ippnet.fi
– siht.

Parkanon Betania rukoushuoneyhdistys ry
– pj. Heikki Sinnemäki, puh. 040 072 5823 tai 040 521 7938
– Helluntai-seurakunta, Kirkkokatu 2, Leevi Mäntynen puh. 044 069 7641

Parkanon Eläkeläiset ry
– pj. Elli Lehtonen, Aurejärventie 230, 39770 Aureskoski, puh. 03 442 7116
– siht. Terttu Järvelä, Rantalankatu 6, puh. 050 542 2171

Parkanon Eläkkeensaajat ry
– pj. Kielo Kinnunen, Viinikanrinne 3 as 4, 49700 Parkano, puh. 040 070 4913, skart@ippnet.fi
– siht. Kaarina Leponiemi, puh. 040 757 1649, kaarina.leponiemi@ippnet.fi

Parkanon Kamerakerho ry
– pj. Erkki Piilola, Kuruntie 1485, 39700 Parkano puh. 040 038 7863, epiilola@ippnet.fi
– siht. Jouko Honganpuhto, Rantalankatu 6, 39700 Parkano, puh. 044 592 1868

Parkanon kansalaisopiston opistolaisyhdistys ry
– Merja Pihlajamäki, Räysänkuja 170/32, puh. 03 442 1189

Parkanon Kansalliset Seniorit ry
– pj. Anneli Humala, Parkanontie 41 A 7, 39700 Parkano puh. 040 701 9450, anneli.humala49@gmail.com
– siht.

Parkanon Karjalaiset r.y.
– pj. Matti Paavilainen, Peltokuja 5, puh. 040 7156 256
– siht. Vappu Alkkiomäki, Volotisenkatu 3, puh. 050 3567 775

Parkanon-Kihniön keliaakikot
– tukihenkilö Jaana Lähteenmäki, puh. 040 001 3045, jaana.lahteenmaki@ippnet.fi

Parkanon-Kihniön Reumayhdistys ry
– pj. Kaija Järvenmäki, Asemankatu 19, 39700 Parkano, puh. 040 587 8712, kkk.jarvenmaki@luukku.com
– siht. Leo Perkiö puh. 040 049 4202
– vpj. Kirsti Nieminen puh. 040 736 6735

Parkanon-Kihniön Sydänyhdistys ry
– pj. Sirkka Wiinamäki, Järvisuomentie 783, 39820 Kihniö, puh. 050 364 4847, sirkka.wiinamaki@gmail.com
– siht. Marja Kangasniemi, Vaskiperäntie 217, 39660 Lapinneva, puh. 040 077 9655, marja.kangasniemi@ippnet.fi

Parkanon-Kihniön Taideyhdistys Umbra ry
– jäseniä (2016): 51 
– pj. Inari Kohtala p. 044 974 0806 ikohtala@hotmail.com
– siht. Aino Rimppi p. 050 547 1545

Parkanon Kirkkokuoro ry
– pj. Raija Suonurmi, puh. 050 527 0437
– varapj. Anneli Hirvi, puh. 040 5941668
– siht. Eeva Paulamäki, puh. 044 087 7977

Parkanon Korsukuoro
– pj. Pertti Vesterholm Kirkkotori 5 as 7, 39800 Akaa, puh. 040 509 4591

Parkanon Martat ry
www.martat.fi/Parkanon Martat
Pj. Liisa Myyryläinen, parkanonmartat1@gmail.com
Siht. Päivi Kiviranta, kivirantapaivi@gmail.com

Parkanon Matkaily ry
– pj. Hannu Raitio, puh. 050 391 2010, hannu.raitio@me.com
– siht. Sari Peltomaa, puh. 040 648 6914 , sari.peltomaa@kehitysparkki.fi

Parkanon Mieslaulajat ry
– pj. Juha Raiskio p. 040 588 6313
– siht. Pertti Ojanen, Kausenkatu 15, puh. 050 349 2606

Parkanon Naiskuoro ry
– pj. Seija Kotti, Satakunnankatu 10 as 5 39700 Parkano, puh. 050 581 3353
– siht. Maija Vesanto, Alaskyläntie 99/40, 39780 Alaskylä, puh. 040 839 6388

Parkanon 4H-yhdistys ry
www.parkano.4h.fi
– pj. Raija Anttila Tervakuja 19, 39700 Parkano, puh. 040 744 2371
– siht. / 4H-toiminnanjohtaja Sari Kuusikko, Uudenasemantie 220, puh. 040 073 3134, parkano@4h.fi

Parkanon Rantakoto ry
– pj. pj. Tarja Sovisaari, Leppäkatu 8 as 1, 39700 Parkano, puh. 040 733 2768, tarja.sovisaari@parkanonrantakoto.com
– siht. Mauri Kuivanen, puh. 044 786 5327, mauri.kuivanen@parkanonrantakoto.com

Parkanon Rauhanyhdistys ry
Tampereenkatu 2, puh. 03 448 1805
– pj. Ilpo Konttinen, Konttisentie 66, puh. 03 442 4120
– siht. Leena Koivunen, Jämijärvi, puh. 02 547 4502

Parkanon Reitti ry
– pj. Timo Lehtinen, puh. 044 786 5701
– siht. Sinikka Kemppainen, Rantalankatu 16 as 7, puh. 040 752 1606

Parkanon Reserviläiset-Aliupseerikerho ry
– pj. Taisto Törmä, Terveystalonkuja, puh. 045 278 4422,  taisto.torma@ippnet.fi
– siht. Janne Törmä, Alavantie 31, 39820 Kihniö, puh. 040 083 4876

Parkanon Reservialiupseerien Naisosasto
– pj. Toini Viinamäki, Majamäentie 40, 39780 Alaskylä, puh. 03 448 2192
– siht. Anneli Seilo, Rantalankatu 12, puh. 03 448 3333 tai 050 023 3333

Parkanon Reserviupseerikerho ry
– pj. Harri Hiitti, Sapelikatu 7, puh. 03 448 3352
– siht. Hannu Tyrkkö, Alakatu 17, puh. 03 448 2883
– naisosasto: pj. Anneli Humala, Parkanontie 41 A 7, puh. 03 448 1181, 040 701 9450

Parkanon Setlementti
www.parkanonsetlementti.fi parkanon.setlementti@ippnet.fi
– Parkanontie 48 A 39700 Parkano puh. 03 448 2979 tai 040 542 2399
– pj. Taru Myllymäki
– siht. Sirpa Liukonen, Yliskyläntie 910, puh. 040 7235 467, sirpa.liukonen@luukku.com
 
Parkanon Seudun Diabetesyhdistys
– pj. Leena Westerlund, Tuulihaukankuja 5, puh. 045 690 2677, westerlundin.leena@gmail.com
– siht. Karoliina Lehmusto, Peltokatu 1, puh. 045 871 2628 

Parkanon Seudun Hengitysyhdistys ry
– pj. Marjatta Rintala, Laholuomantie 433/50, 39620 Kovesjoki, puh. 040 834 2654, marjatta.rintala@ippnet.fi
– siht. Erkki Välimäki, Naarmintie 429/50, 39820 Kihniö, puh. 040 845 8218, et.valimaki@hotmail.fi 

Parkanon seudun mielenterveysyhdistys Toivo ry
– pj. Kaija Järvenmäki puh. 040 5878 712, kkk.jarvenmaki@luukku.com
– siht. Marja-Riitta Niemensivu, Jokitörmänkatu 12, 39700 Parkano puh. 044 542 2222, marja-riittaniemensivu@ippnet.fi
– toimitilat: Majakka Parkanontie 48 B, 39700 Parkano puh. 045 216 9489

Parkanon Seudun Mobilistit ry
www.psmry.fi
– pj. Timo Tuomisto, puh. 041 582 3463 timotj@luukku.com
– siht. Antti Poussa, puh. 050 501 0080, antti.poussa@fennosteel.com

Parkanon Seudun Omaishoitajat ja Läheiset ry
www.parkanonomaishoitajat.fi
– pj. Anneli Humala, Parkanontie 41 A 7 39700 Parkano puh. 040 701 9450, anneli.humala49@gmail.com
– siht.

Parkanon Seudun Palveluskoirakerho ry
http://pspkk.weebly.com
– pj. Marko Arola, Mettäläntie 369, 39750 Kuivasjärvi, puh. 040 757 1641, marko.arola@hotmail.fi 
– siht. Suvi Pajusto, Luomanperäntie 352, puh. 044 357 0110, suvi.pajusto@gmail.com 

Parkano-Seura ry
http://www.parkanoseura.fi/
, kotiseutu@parkanoseura.fi 
– pj. Kauko Karhuluoma, Karhuluomantie 19, puh. 040 537 5368
– siht. Toini Viinamäki, puh. 040 039 4041

Parkanon Soittajat ry
– pj. Pertti Suuriniemi, Kohinankuja 2, puh. 03 448 1085

Parkanon Sotaveteraanit ry
– pj. Hannu Tyrkkö, Alakatu 17, puh. 03 448 2883
– siht. Matti Niemi, Rantalankatu 8, puh. 03 448 1653

Parkanon Urheilukalastajat
www.viinikanjoki.com
– Puheenjohtaja Timo Ojalainen p. 044 261 4006, timo.ojalainen@gmail.com
– Sihteeri Kimmo Kari, puh 050 063 6424, tenkanen@hotmail.com

Parkanon Vapaaehtoinen palokunta ry
parkanonvpk@gmail.com
 
– pj. Mika Harju p. 040 840 2750
– Palokunnan päällikkö Janne Keskinen p. 040 082 3460
– Nuoriso-osaston johtaja Lotta Kärkölä p. 040 965 2281

Parkka-Teatteri ry
– pj. Juhani Leppänen, Keskuskatu 8, puh. 03 448 0150
– siht. Johanna Koskiniemi, Pikkumikonkatu 8, 39700 Parkano

Pirkanmaan allergia- ja astmayhdistys
Parkanon alaosasto ry

– pj. Sari Tyrkkö, Karttiperäntie 315, 050 566 9872

Pirkanmaan Muistiyhdistys ry
– Parkanon Muistikerho, Arja Grönfors, arja.gronfors@gmail.com

Pirkanmaan Neuroyhdistys
– Parkanon neurokerho, Marko Toivola, marko.toivola@netti.fi

Pohjois-Parkanon Nuorisoseura ry
– pj. Pentti Lehtinen, Alakatu 15, 39700 Parkano, puh. 050 5640655, nape.lehtinen@gmail.com
– siht. Eija Tyrkkö, Taipaluksentie, 39750 Kuivasjärvi, puh. 050 433 6242
– rah.hoit. Pirjo Kalli, Kankarintie 147, 39750 Kuivasjärvi

Pro Parkano ry
–  Osoite: Tuurinkuja 3 as 1, 39700 Parkano
– pj. Riku Viitanen, puh. 0400 757 718, riku.viitanen@kekkila.fi
– siht. Tiina Marjamäki, puh. 044 060 5560, tiina.marjamaki@gmail.com

Rotary-klubi Parkano
– presidentti Aarne Salo, Jokitörmänkatu 8 39700 Parkano, puh. 0404125867
– sihteeri Jari Heiniluoma, Parkanontie 37 39700 Parkano, puh. 0447865201
– kokous: joka toinen tiistai 17.15 Raijanholvi, Parkanontie 53, 39700 Parkano

Round Table nro 43
– pj. Arto Mäkiviinikka, Mäkiviinikankatu 115 A, puh. 040 063 6777
– siht. Kari Autiosalo, Katkonkatu 9, puh. 442 7148

Suomen Punainen Risti Kihniö-Parkanon osasto
– pj. Mikki Jokipii puh. 0400 318 190
– sihteeri ja ensiaputoiminnan yhteyshenkilö, Tiina Haapala puh. 050 522 8505

Veronmaksajien Keskusliiton Parkanon osasto
– pj. Aki Haapaniemi, Koskirannantie 78/20, puh. 044 7393 100
– siht. Juhani Vestergård, Alkkiantie 410, 39750 Kuivasjärvi, puh. 03 442 6236

Ylä-Satakunnan Hevosystävät ry
– pj. Anne Talonen-Levula, Yliskyläntie 590, puh. 040 840 2732
– siht. Janne Levula, Yliskyläntie 590, puh. 03 442 1125

Ylä-Satakunnan Kuuloyhdistys ry
– pj. Asko Reentie, Yliskyläntie 541-19, 39700 Parkano, puh. 040 543 5663
– siht. Matti Taanila, puh. 050 320 2386, taanila.matti@gmail.com

Ylä-Satakunnan ympäristöyhdistys ry
Suomen Luonnonsuojeliiton paikallisyhdistys
– pj. Arja Pihlaja, Ailinkuja 6, puh. 0405689976, ysyposti(at)gmail.com,
– siht. Marja-Liisa Herrala, Koisevanniementie 67, 39770 Aureskoski, puh. 0505771013

Zonta Ikaalinen Area ry
– pj. Hilkka Ala-kauhaluoma
– siht. Riitta Koivunen
– tied. Anneli Humala, puh. 040 701 9450

 

KYLÄTOIMIKUNNAT

Alaskylän kyläseura ry
– pj. Reijo Lempinen, Alaskyläntie 17, 39780 Alaskylä, puh. 03 448 1520
– siht. Maria Lammentausta, puh. 040 505 2456, maria.lammentausta@gmail.com

Aureen kyläseura ry
– pj. Jouko Halmela, puh. 040 517 0315
– siht. Marja-Liisa Herrala, puh. 050 577 1013

Kallion kylätoimikunta
-pj. Koivisto Esko, Volotisenkatu 5,  puh. 040 751 2638

Kallion Kaupunginosayhdistys ry
– pj. Hannu Nummela, Heinosentie 38, puh. 044 294 1450, hannu.nummela@ippnet.fi
– siht. Raija Ojanen, Rantalankatu 14 a 3, puh. 040 522 8009
– Kallion kaupunginosatoimikunnan ylläpitämä luontopolku ja grillikatos hyvässä kunnossa, mahdollisuus onkimiseen ja grillaukseen, yhteys pj. Hannu Nummela

Kovesjoen Kyläyhdistys ry 
Laholuomantie 180 39620 Kovesjoki
– Facebook-sivut: Kovesjoen kylätalo
– pj. Riitta Raiskio, Kuusijärventie 724, 39620 Kovesjoki p. 050 033 3493, riitta.t.raiskio@gmail.com
– siht. Helena Ahonen p. 044 3657 436, helena.ahonen@ahoset.org
– Kylätalon vuokraus: Erkki Järvenpää p. 040 552 5390 

Lamminkosken kyläseura ry
– pj. Anne Kyrönviita, Kyrönviidantie 51 puh. 041 710 1590, leo.kyronviita@suomi24.fi
– siht. Leena Marjolahti, Vaasantie 1486, puh. 050 560 5328, leenamarjolahti@ippnet.fi

Lapinnevan Kyläyhdistys ry
– pj. Katja Rintala, Lapinkyläntie, 39660 Lapinneva, puh. 050 540 4306, katja.rintala@parkano.fi
– siht. Marketta Valli, Koliholmantie 39, 39660 Lapinneva, puh. 03 442 5185, 040 702 1806

Linnankylän kylätoimikunta
– pj. Mikko Kauppila, puh. 040 839 3978
– siht. Marjo Simonen, Simosentie 5, 39810 Linnankylä, puh. 040 821 7450, marjo.simonen@parkano.fi

Pahkalan asukkaiden yhdistys ry
– pj. Soili Jalava p. 040 746 8069, soili.jalava@elisanet.fi
– siht. Ville Syngelmä p. 044 542 5277, ville.syngelma@gmail.com

Parkanon Jaakkolan kyläseura Lento ry
– pj. Ari Kortessalo, Vahojärventie 62, puh. 045 7840 2662, jaakkolankyla@gmail.com 
– siht. Minna Laajala, Kuruntie 726, puh. 040 7068 373

Pohjois-Parkanon kyläseura ry
– pj. Kimmo Myllyniemi, puh. 040 553 7779
– siht. Hannele Kortesoja, Luomankyläntie 456/20, 39750 Kuivasjärvi, puh. 050 494 2422, hannele.kortesoja@ippnet.fi
– rah.hoit. Pirjo Kalli, Kankarintie 146, 39750 Kuivasjärvi, puh. 040 746 8042

Vahojärven kyläseura ry
vahojarvi@gmail.com
– pj. Pekka Mäkelä, Lepistöntie 67, 39700 Parkano, 0503132593, pekka.makela55@gmail.com 
– siht. Leena Haveri, Haverintie 276/44, puh. 03 452 8415

Vuorijoki-Jokiharju kylätoimikunta

Vuorijärven Kyläyhdistys ry
– siht. Susanna Kainari-Paulasalo, Luomansuuntie 28, puh. 03 442 8843 tai 050 534 5548

Yliskylän kylätoimikunta
– vt. Irene Mäki-Kantti, Tervakuja 59, puh. 040 837 6708